Ali koç’tan Ersun Yanal açıklaması ve taraftara mesaj

Hayal kırıklığı ve sancılı. Tahminimizden çok daha olumsuz bir tablo var. İşe başlarken yeni bir yapılanma dedik büyük hayallerden bahsettik ama bunları yaparken riskler ve sancılı dönemler var. Engeller var ama şu puan tablosuna bakınca olmamız gereken bir durumdayız. Sportif direktörümüz ,hocamız, transferlerimiz, takımımız tartışılıp eleştiriliyor. Bunları anlayışla karşılıyorum. Sosyal medyada yankılanıyor.

‘BİZİM İÇİN SIKINTILI DÖNEM’
Ne kadar iyi işler yaparsanız yapın, top çizgiyi geçmediği sürece bunlar göz ardı ediliyor. Hatalar yapmadık mı? Tabi ki yaptık. Bu işin okulu yok, tecrübe iş başında kazanılıyor. Zincirleme hataların olduğunu düşünmüyorum. 3 maç var ki top 3 maçta 1 kez kalemize geldi ve gol oldu. O maçlardan 6-7 puan çıkartabilsek çok farklı olabilirdi. Şans bizden yana olmadı bunu söylemek istiyorum. Kendi sahamızda Beşiktaş ve Başakşehir ile karşılaştık. İki maçta da galibiyeti kaçıran taraf bizdik. Sıkıntılı bir dönem bizim için…

‘BİZ HAYAL SATMADIK’
4 ay önce göreve geldik neyi devraldığımızı unutmayalım. Kulübün ekonomik şartlarını ve sorunlarını gözardı etmeyelim. Evet Fenerbahçe 7-8 haftadır futbol takımının aldığı sonuçlardan oluşmuyor. Biz hayal satmadık, bu sene için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı söyledik bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yeniden yapılanma anlamında kültür, organizasyon, finansal yapı, futbol takımında değişiklikler, yapılan yatırımları arttırmak ve finansal fair play konusunda önemli adımlar attık.

TRANSFER AÇIKLAMASI
11 transfer yaptık. Hem gençleştirmek için uğraştık Ayew, Slimani gibi tecrübeli oyuncularla destekledik. Zaman gösterecek, yani dönüp bakarsak, Lugano’ya bakın. Efsane olacak kadar oynamadı belki ama Luciano’da böyle oldu. Nasıl mücadele ettiklerini hepimiz gördük. Skor odaklı tepkiler verildiği zaman olumlu ifadeler sergilenebiliyor. Sezon başı ya da sezon sonu çok farklı olabiliyor. Kısa vade üzerinden yorumlar yapmak istemiyorum ama kızgınlığı, hayal kırıklığını anlayabiliyorum. Bu yüzden kimseyi suçlamıyorum. Fenerbahçe’nin kendine has sıkıntıları var. Finansal fair play 25 milyon Euro’luk satış yaptık. Giuliano, Josef ve Fernandao’yu gönderdik. Çitayı düşürdünüz diye bize kızıyorlar, ben buna katılmıyorum. İleriye dönük yatırımlar yapmaya ve takıma katkı sağlayacak isimleri kulübe kazandırmaya çalıştık. 11-12 milyon Euro’ya 11 transfer yaptık ve takımımızı gençleştirdik. Ben taraftarlardan daha sabırlıyım ve daha umutlu bakıyorum.

Biz de bunun bütçesi 30 milyon Euro… Bu bütçeyi devam ettirmek zorundayız. Obradoviç hocamız var başımızda ve inşallah bu sene Avrupa’da şampiyon olacağız.

SPONSOR ANLAŞMASI
Sivasspor maçına yeni sponsorumuzla çıkacağız. Haftaya Yönetim Kurulu olarak kefil olduk ve mantıklı bir şekilde borç aldık. Biz marttan sonrasını hala göremiyoruz nasıl dönecek bu iş… Fenerbahçe olarak kazanmamız gereken çok maç ve mücadele var. Biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor. Hepimizin arzu ettiği başarılarla dolu bir Fenerbahçe yaratamayız. Herkese hak veriyorum, attığımız gol, yediğimiz gol, puan durumumuz bunların hepsinin farkındayım. İnşallah ilerlememiz hızlanır ve umarım Kasım ve Aralık ayları bizim için çok daha güzel geçer.

Ben 7 yaşından beri maçlara gidiyorum. Ne hissettiklerini çok iyi anlıyorum. Şartlar ne olursa olsun bir tane Fenerbahçemiz var ve bu durumdan çıkmamız gerekiyor. Tezahüratlarınız olumsuz olacaksa bekleyin maç bitsin. Bunlar sadece ve sadece Fenerbahçe’ye zarar verir. Her yerde söylüyorum bu kulübün gerçek sahibi taraftardır. Ne biz ne de başka bir yönetim. Olumlu – olumsuz kısa vadeli tepkilerle, sosyal medyada yazılan çizilenlerle bu işler yürümüyor. Biz bir yola çıktık, yol haritası çizdik ve ilerliyoruz. Tabi arada zigzaglar olacaktır ama ana hedef, büyük resim değişmemiştir. Ben ve yönetim kurulumuz çok daha inançlıyız ve bu yolda da devam edeceğiz.

ERSUN YANAL AÇIKLAMASI
Dün olmadı, bugün de yok Ersun Yanal hocamız bizim planlarımız arasında yok. Uzun vadede hedeflerimiz var ve şu zamanda taraftarlarımıza da kızabilirsiniz, üzülebilirsiniz ama bilmenizi istiyorum ki şu an için böyle bir şey yok. Konuşmadık ve böyle bir düşüncemiz de yok.

Kadro dışı haberleri sonrası herkes çok öfkelendi ve şaşırdı. Olumlu karşılayanlarda oldu. Bunu bilerek yaptık. Kim ne diyecek diye bekleyip görelim dedik. Konuyu nereye çekecekler, medyada nasıl sızıntılar yaşayacağız bunları görmek istedik. Çok iyi oldu, herkes kendini belli etti. Dostumuzu – düşmanımızı görmüş olduk. Aykut hocamız ile görüşmelerimiz oldu ve hoca değişikliğine gitmeye karar vermiştik. Konuya girmeden önce şunu belirtmek istiyorum. Bizim de yaptığımız ve yapmadığımız bir çok hatanın ve değişkenlerin etkileri olmuştur. Bugün anlatacağım şey Fenerbahçe’nin durumuna etki etmiştir. Puan durumumuz bu yüzden böyle gibi bir şey söylemiyoruz. Ali Bey gündem değiştiriyor, başkalarını suçluyor gibi şeyler söylenmesin. Bu yola çıktık, demorolize olduk ama asla yolumuzdan dönemeyeceğiz.

Aykut hoca teknik ekibinin çok iyi olduğunu söyledi. Comolli’nin de raporu son derece olumluydu. Yumuşak bir geçiş olsun istedik, Sportif Direktör, hoca ve kadro değişiyordu. Sonra Aykut hocamız ile konuştuğumuz zaman dedi ki, ‘Benim ekibimin haklarını koruyun. Ben çalışana kadar dursunlar ben bir takımla anlaşırsam zaten onları yanıma alırım.’ dedi. Sezon başlamadan hemen önce teknik ekip istifa etti, biz Aykut hocayla konuştuk ve durumun yanlış anlaşılma olduğunu belirtti.

BANA NE! FENERBAHÇELİLER DÜŞÜNSÜN’
4 ay önce bu adamı atsaydık bugün bunları konuşmazdık. Biz ne yapmaya çalıştıysak bir dirençle karşılaştığımızı ve değişime çok yatkın olmadıklarını. Eski düzenin daha iyi olduğunu, yeni düzenin devam etmeyeceği gibi şeyler konuşuldu. Bunlar futbolculardan personele kadar yayıldı. Biz 28 Haziran’da başladık sezona… Arda Keskin sabah çalışmaları yaptırıyor ve hocamız yeni görev verilmedi ve anlaşarak yollarımızı ayırdık. İlerleyen Coman Turgay Altay’ın bazı yetkileri Coman’a devrediliyor. Yeni ekibe yardımcı olmuyorlar. Olumsuz sonuçlar alınınca da takım içinde nasıl bir düzeltme yapılabilir diye konuşuluyor. Bu arada yardımcı hocalardan Turgay Altay, ‘Bana ne? Benim sorunum mu! Fenerbahçeliler düşünsün…’ diyor. Ve bunu bir kaç kez yapıyorlar.

Oyuncular Alper Ahçı’ya iletiyorlar. O da hocanın böyle istediğini söylüyor. Oyuncuların bu serzenişinin hocaya iletilmediği belli oluyor. Kayseri maçı sonrası idman ve dayanıklılık testi yapılıyor. Oyuncular sonra tepki gösteriyor. Durumu teknik direktöre iletiyorlar. İncelemeler sonrasında bu idmanların yanlış olduğu hatta ağır sakatlıklara neden olabileceği bile belirtiliyor. Konya maçı öncesi ve sonrasında yine ilginç şeyler yaşanıyor.

‘COCU’NUN CENAZESİNİ HALIYA SARACAĞIZ’
Beşiktaş maçı öncesinde takımın olumsuz etkilenmesi için çok çaba sarf ediyorlar. Maç öncesinde prim açıklanıyor. Bunlarla ilgili bir ton yine görüş belirtiyorlar. Soyunma odasında halıyı göstererek ‘Bugün Beşiktaş bizi yenecek, hocanın cenazesini halıya saracağız.’ diyorlar dalga geçiyorlar hatta… Ne prim alabildiklerini ne de hocanın gönderilmeyeceğini hatta yaşadıkları hayal kırıklığını açık açık belirtiyorlar.

Trnava maçı öncesinde futbolcularla yine konuşup Turgay Altay, ‘Hocanın görevden alındığını, yönetimden söylediler’ diye ekliyor. Beşiktaş maçında olan halıyı bu sefer yere seriyorlar ve ‘Bu kez cenazesini kaldırıyoruz’ diyorlar. Tabi Fenerbahçe maçı kazandı ve futbolcuların yüzleri gülüyor. Bu ekip futbolcuları görünce ‘Ne o Fenerliler yüzünüz gülüyor’ deniliyor.

Mesai bitimini bekledik ve öyle yollarımızı ayırdık. Biz bunu bilerek hazırlıksız yakalansınlar diye yaptık. ‘Samandıra’ya girmeniz yasaktır’ dedik. Bunları neden yaptıklarını bilmiyoruz. Bu arkadaşlardan birisinin bilgisayarında idmanlarla ilgili tüm veri ve görüntüler, maç istatistikleri ve raporları dışarıya sızdırıyorlar. Fenerbahçe.org adresinden kendi mail hesabına atıyor oradan da dışarıya veriyor.

Geçen senenin bütün idman ve maç verileri niye bunlar önemli. Bir oyuncunuzun geçen sezon idman ve maç performansları nasıldı bu sene ile karşılaştırıyorsunuz. Neden silindiğini sorduğumuzda ‘Yeterli hafıza yok, o yüzden silindi’ deniliyor.

Hocayı beğenmeyebilirsiniz, yetersiz bulabilirsiniz ama bu kulüp için elinizden gelen her şeyi yaparsınız kulübün başarısı için… Bırak elinden geleni yapmayı, hem elinden geleni yapmıyor, iyi olmaması için de Biz saniyeden gelen insanız buna casusluk denir. Her zaman her şeyi söylemiyorum. Bunun devamı da var şimdilik bu kadar anlatalım.

MÜJDAT YETKİN AÇIKLAMASI
Olay yaşandıktan 4 ay sonra ne hikmetse konu gündeme geliyor. Diyor ki, ‘Ben küfür etmedim’ sanki biz onu bunu kıyıyoruz. Müjdat Yekin’in haklarını yiyormuşuz gibi bir hava yaratılıyor. 4 Haziran seçim bitti, sonuçlar açıklandı. Müjdat hoca çok açık konuşan birisi, ‘Ben Aziz Yıldırım’cıyım’ dedi. 4 Haziran’da bana küfür etmediğini söylüyor ama hem bana hem de bana oy veren kongre üyelerine, pek çok insanın arasında tespih elinde hakaretler ve küfürler savuruyor. Orada alt yapıda oynayan küçük çocuklar var. Müjdat hocanın olayını kişiselleştirmedim yoksa daha farklı davranış sergilerdim.

Paylaş

Diğer haberler

Bir yorum gönderin