Avrupa’ya gitmemenin bedeli

Başkanımız Ali Koç’un “Avrupa’ya gitmektense önümüzdeki yıl şampiyon olacak kadroyu kurmalıyız” açıklamasından sonra Avrupa’dan men cezası alınırsa olabilecekler hakkında senaryolar günden güne çoğalıyor. Takvim gazetesindeki bir haberde de Avrupa’ya gidememenin maddi boyutu gözler önüne serildi.

ALİ KOÇ NE DEMİŞTİ ?

Başkanımız Ersun Yanal’ın imza töreninde yaptığı açıklamada: “Transfer konusunda gözümüzü karartacağız. Belki de Avrupa’ya gitmektense önümüzdeki yıl şampiyon olacak kadroyu kurmalıyız. Biz zaten ağzımızla kuş tutsak Finansal Fair Play’e uyamayız.” demişti.

UEFA FİNANSAL FAİR- PLAY KURALI

UEFA, toplam 1.8 milyar € ödediği kulüplerden profesyonel bir yönetim göstermesini bekliyor. Bunların başında gelen en önemli maddeler ise “Transferde gelirlerinden daha fazla harcama yapılamaz, futbolcuların ücret, maaş ve prim ödemeleri, toplam gelirin yüzde 70 ini geçmeyecek.” olarak sıralanabilir. Organizasyona katılan kulüplerin bu maddelere uymaması halinde ise Avrupa kupalarından men edilebiliyor.

İŞİN MADDİ BOYUTU

UEFA, Yayın gelirleri, Sponsorlar, Maç günü hasılatı ve Ticari gelirleri Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne katılan takımlara dağıtıyor. Geçen yıl bu kupalarda dağıtılan meblağ ise 1.8 milyar Euro oldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den 3 kulübün mücadele ettiği Avrupa arenasından gelen gelir ise 65 milyon Euro’yu buldu. Bu sene 4 takımla katıldığımız Avrupa kupalarından beklenen gelir 75 milyon Euro’yu (456 milyon TL) aşıyor.

Ayrıca Avrupa’da en az 3 maç oynayan kulüpler maç günü hasılatı ile bu rakamı 500 milyon liranın üzerine taşıyabiliyor.

Paylaş

Diğer haberler

Bir yorum gönderin